• Egzamin ósmoklasisty

          • Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty:

            16 czerwca 2020 r. (wtorek) o godz. 900 z języka polskiego

            17 czerwca 2020 r. (środa) o godz. 900 z matematyki

            18 czerwca 2020 r. (czwartek) o godz.900 z języka angielskiego

             

          • KONFERENCJA PRASOWA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

          • Do 26 czerwca będzie realizowane kształcenie na odległość. Przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych - poinformował 1 czerwca 2020 r. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

            W związku z powyższym informujemy, że w bieżącym roku szkolnym dni 11 i 12 czerwca, a także 16, 17 i 18 czerwca (egzamin ósmoklasisty) są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych i wychowawczych; konsultacje na terenie szkoły oraz nauczanie na odległość w te dni nie będą się odbywać.

            https://www.gov.pl/web/edukacja

          • KONSULTACJE DLA UCZNIÓW OD 1 CZERWCA 2020 R.

          • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493 z późniejszymi zm.)

            z dniem 1 czerwca 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowicach wszyscy uczniowie mogą skorzystać na terenie szkoły z konsultacji z nauczycielami w zakresie wszystkich przedmiotów nauczania.

            Szczegółowe zasady uczestnictwa w konsultacjach zostały przesłane do wiadomości uczniom i ich rodzicom.

          • Kochana Mamo!

          • Życzymy naszym Drogim Mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech!

            Abyś zawsze przy nas była
            Najpiękniejsza i jedyna
            Mądra, dobra, ukochana
            Taka bliska - nasza mama.
            Dużo mamie mówić miałem -
            lecz gdy biegłem - zapomniałem.
            Więc mamusiu - nadstaw uszka
            i zapytaj się serduszka
            Niech Ci powie jego bicie,
            że ja kocham Cię nad życie.

                                                ( więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny)

          • KONSULTACJE DLA UCZNIÓW KLASY ÓSMEJ

          • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493 z późniejszymi zm.)

            z dniem 25 maja 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowicach ustala się

            PLAN KONSULTACJI DLA ÓSMOKLASISTÓW

            Szczegółowe zasady uczestnictwa w konsultacjach zostały przesłane do wiadomości uczniom i ich rodzicom.

          • 100 rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

          • Jan Paweł II patron naszej szkoły zasługuje na naszą pamięć, wdzięczność, jest wzorem do naśladowania i wielkim autorytetem. Jego słowa, które są wciąż aktualne trafiają do serca. Ojciec Święty żyje w naszej pamięci, jest z nami poprzez swoje nauczanie.

            W związku z tym, że rok 2020 jest poświęcony Janowi Pawłowi II podjęliśmy się wielu inicjatyw – które miały być darem na 100-lecie. Pracami plastycznymi, dekorowaniem flagami papieskimi domów, wspólnym śpiewaniem hymnu skomponowanego specjalnie na tę okazję, a szczególnie modlitwą uczcimy Wielkiego Papieża.

            Hymn na 100-lecie urodzin Jana Pawła II

            https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns

          • Majowe święta

          • Majowe święta to czas przypominania o ważnych wartościach :demokracji, patriotyzmie, szacunku do własnego kraju i innych ludzi. 

            (zobacz film video poniżej)

            1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

            2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

            3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            1 maja: Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy -  popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto  wszystkich osób pracujących. Znaczenie tego święta jest podkreśleniem wartości pracy. Obchodzone od 1890 corocznie 1 maja .W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym  od 1950 r.

            2 maja:  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

            Historia współcześnie znanego nam wizerunku polskiej flagi sięga 3 maja 1792 roku. To właśnie tego dnia za barwy narodowe naszego kraju uznano biel i czerwień, ale dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego. Od 1955 dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane flagą państwową. 

            Oprócz flagi biało-czerwonej istnieje także flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana flagą państwową z godłem.

            3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Konstytucja 3 Maja -  oficjalnie Ustawa rządowa, pierwsza w Europie, druga w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, uchwalona w atmosferze zamachu stanu 3 V 1791 przez Sejm Czteroletni;

            Dzień 3 maja (podobnie jak Święto Niepodległości 11 listopada) jest świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy i szkoły.

            Konstytucja mówi np. o tym, że w Polsce wybierany jest prezydent, posłowie do sejmu i senatu, mówi także o tym, że dzieci mają obowiązek chodzenia do szkoły i o wielu innych ważnych sprawach, dzięki  którym w kraju powinien panować porządek.

            Recytuje uczennica klasy siódmej Julia Karwat                                                 maj 2020 nauczanie zdalne

          • Komunikat MEN

          • Zgodnie z informacją MEN zawieszenie działalności szkół zostaje przedłużone do 24 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16, 17 i 18 czerwca.

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska.

            NASZ UDZIAŁ ON- LINE W OBCHODACH DNIA ZIEMI

            Uczniowie klas 7 i 8 zostali zaproszeni do wirtualnego spotkania pt,, DZIEŃ  ZIEMI W MINISTERSTWIE KLIMATU".

            To wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, realizowana przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Warsztaty te odbyły się pod honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

            Podczas spotkania odbyły się wykłady polskich naukowców:,,Zrozumieć globalne ocieplenie"- dr Mariusz Gogól, ,,OZE. Skąd mamy prąd"- dr Tomasz Rożek oraz wideo czat z ministrem klimatu- Michałem Kurtyką. Na zakończenie odbyły się warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką,,Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film".

            Zgadzamy się z tym, co powiedział na początku Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, że człowiek jest tylko elementem środowiska. Dzięki tegorocznym obchodom tego ważnego dla każdego z nas dnia przypomnieliśmy sobie i  pogłębiliśmy wiedzę o globalnym ociepleniu i jego skutkach oraz o odnawialnych źródłach energii. Potrafimy już odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie mieszkamy na Marsie?

            Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej innej, ale bardzo interesującej i pouczającej lekcji ochrony naszego środowiska.

          • Telefon zaufania

          • 20 kwietnia 2020 r. (poniedziałek) samorząd województwa łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.

             

            Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00. Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj). W sumie to aż 12 godzin dyżuru dziennie – 7 dni w tygodniu!!!

          • Szkoła Dobrego Wychowania

          • W marcu 2020 roku, uczniowie pod kierunkiem wychowawcy p. Beaty Kubik wykonywali prace plastyczne na temat ”Mój wygląd świadczy o mnie”.Zajęcia odbywały się w ramach konkursu „Szkoła dobrego wychowania”. Tworząc materiały, dzieci dobrze się bawiły, towarzyszyły im pozytywne emocje, mimo pracy na odległość i komunikowania się przez portal społecznościowy.

            Wszyscy uczestnicy programu stwierdzili, że wygląd jest ważny, ale ten wewnętrzny, a ten zewnętrzny mimo wszystko z czasem zniknie i zostanie tylko wspomnienie, natomiast to, co mamy w środku pozostanie do końca.

            W ramach projektu "Szkoła Dobrego Wychowania"  uczniowie klas V, VI i VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Tarnowskiej wypowiadali się w formie pisemnej na temat:  "Moje zachowanie świadczy o mnie". To jedno z zadań konkursowych w ramach którego uczniowie redagowali krótkie wypowiedzi na temat zachowań  świadczących o  ich wychowaniu. W swoich pracach dzieci przekazywały swoje opinie, jak należy zachować się w różnych sytuacjach, popierały je przykładami, nawiązywały do obecnej sytuacji związanej z panującą na świecie pandemią koronawirusa.
            Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, że kulturalne zachowanie, pomoc innym mają ogromny wpływ na nich, ale także na ich otoczenie.

             

          • Jak zmotywować dziecko do wysiłku intelektualnego?

          • Motywacja jest motorem rozwoju dziecka i źródłem sukcesu. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie wytyczonych celów. Proces edukacji, długi i intensywny, wymaga od uczniów sporo wysiłku, dlatego pierwszą czynnością w toku nauczania powinno być rozbudzenie właściwej motywacji.

            Jak zmotywować dziecko do wysiłku intelektualnego:

            -zaszczepić w dziecku wytrwałość i wolę walki,

            - pokazać radość satysfakcji z pokonania przeszkody,

            - przekonać, że warto się doskonalić,

            - budować i wzmacniać wewnętrzną motywację, tak aby stała się niezależna od czynników zewnętrznych.

            Pochwał, wyrazów i zwrotów będących odpowiednikiem aprobaty można udzielać na różne

            sposoby.

            Oto trochę takich przykładów (a listę można ciągnąć...):

          • Komunikat dla Rodziców

          •  Rodzice, którzy złożyli wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej lub oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021, proszeni są o potwierdzenie woli uczęszczania.

            Informujemy, że wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

            Deklarację w formie stwierdzenia:

            "Oświadczam, że moje dziecko................................................... będzie uczęszczało
            w roku szkolnym 2020/2021 do klasy pierwszej/oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowicach."                                                                                                                                                           

                                      podpis rodzica

             

            należy przesłać na adres spdabrowice@wp.pl

             

          • Informacja w sprawie możliwości przyznania pomocy, w okresie zamknięcia stołówek szkolnych

          • Informujemy, że w okresie zamknięcia szkół i placówek edukacyjnych, w których stołówka jest nieczynna i dziecko nie może spożywać posiłków, kierownik ośrodka pomocy społecznej ma możliwość przyznania na ten okres pomocy w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, bądź świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.