• INFORMACJA O SPOSOBIE I TRYBIE REALIZACJI ZADAŃ SZKOŁY W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA JEJ FUNKCJONOWANIA

          • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.

            w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowicach informuje, że:
            Szkoła w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania, tj. od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. realizuje swoje zadania dydaktyczne i wychowawcze poprzez zdalne nauczanie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            Podstawowym narzędziem służącym do realizacji tego zadania będzie dziennik elektroniczny Librus, za pośrednictwem którego uczniowie będą otrzymywać na swoje konta materiały do pracy. Materiały będą umieszczane w e-dzienniku w zakładce pod nazwą ZADANIA DOMOWE. Materiały multimedialne będą pozyskiwane głównie z platformy udostępnionej przez MEN pod adresem www.epodreczniki.pl. Nauczyciele mogą również wykorzystywać w celu komunikowania się z uczniami inne komunikatory, portale społecznościowe i tradycyjną pocztę elektroniczną oraz korzystać z materiałów publikowanych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych i stron internetowych rekomendowanych i nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przesyłane uczniom pakiety edukacyjne do zdalnego kształcenia będą zawierać nowe treści wynikające z podstawy programowej dla danego oddziału. Treści te opatrzone będą komentarzami i wyjaśnieniami nauczyciela, tak aby umożliwić uczniowi zrozumienie nowego zagadnienia. Zadania i ćwiczenia zawierać będą jasną i zwięzłą instrukcję wykonania. Ustalony tygodniowy zakres treści nauczania będzie uwzględniał równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowanie zajęć w każdym dniu, możliwości psychofizyczne uczniów, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia oraz ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć. Szczegółowe zasady pracy z przesłanymi pakietami edukacyjnymi, w tym sposoby i terminy wykonania poszczególnych zadań ustalą nauczyciele przedmiotów i edukacji.

            W trosce o higienę pracy ucznia nauczyciele będą przesyłać materiały zgodnie z określoną poniżej częstotliwością.

          • Częstotliwość przesyłania materiałów

          • Czestotliwosc_przesylania_materialow(1).doc

             

            Wiedza i umiejętności uczniów zdobyte podczas kształcenia na odległość podlegają weryfikacji i ocenie. Ocenie podlegają:

            * odpowiedzi ustne ucznia pozyskane podczas rozmowy on-line lub telefonicznej;

            * nadesłane na adres poczty elektronicznej nauczyciela lub przez e-dziennik prace pisemne i inne, w zależności od specyfiki przedmiotu,w postaci skanów, fotografii lub pliki PDF albo Word;

            * inne formy w zależności od narzędzi wykorzystywanych przez nauczyciela w pracy zdalnej.

          • Do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów

          • Szanowni Państwo Rodzice! Koleżanki i Koledzy Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

            Tradycyjny sposób nauczania decyzją MEN został zawieszony. Wdrażamy zdalne nauczanie.
            Podstawowym narzędziem służącym do realizacji tego zadania będzie dziennik elektroniczny.
            Nauczyciele już  przesyłają uczniom materiały do pracy w domu. Wykorzystują e-dziennik, komunikatory, portale społecznościowe i tradycyjną pocztę elektroniczną.
            Proszę Państwa Rodziców i Was, Uczniowie, o systematyczne odczytywanie wiadomości. Wszelkie komunikaty będą umieszczane w dzienniku elektronicznym w OGŁOSZENIACH, a materiały w zakładce DZIENNIK ZADANIA DOMOWE. Oczywiście, pozostałe sposoby prowadzenia zdalnej komunikacji będą zachowane; zwłaszcza w celu uzyskiwania od uczniów i rodziców informacji zwrotnej (opinii, pytań, rozwiązań zadań, wypełnionych kart pracy).

            W trosce o higienę pracy uczniów i ich właściwą motywację do pracy, a także w celu umożliwienia rodzicom efektywnego nadzorowania pracy swoich dzieci, materiał będzie odpowiednio dawkowany. Zadbamy, aby uczniowie nie byli przeciążeni zadaniami; będą one opatrzone jasną i zwięzłą instrukcją. Nauczyciele będą przesyłać materiały zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć danego oddziału. Państwo Rodzice, proszę, zadbajcie o właściwe proporcje między czasem spędzonym przez Wasze dzieci na nauce, a czasem wypoczynku i zabawy. Pamiętajcie, czas kwarantanny nie wyklucza pobytu na spacerze, zabawy na podwórku czy w ogrodzie.

            Nauczycielom dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, za dbałość i troskę o uczniów.
            Doskonale radzicie sobie w tej niecodziennej sytuacji.

            Rodzicom dziękuję za odpowiedzialną postawę współtwórców sukcesu edukacyjnego naszych uczniów.

            Uczniom dziękuję za chęć i motywację do pracy w tak nietypowych warunkach.
             

            Pozdrawiam serdecznie.
            Hanna Głuszek - dyrektor szkoły

             

          • Pasma edukacyjne dla dzieci i młodzieży

          • Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej.

            Poniżej zamieszczamy link do strony MEN, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na ten temat:

            Pasma edukacyjne dla dzieci i młodzieży

          • Komunikat

          • Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym nauki zdalnej podczas zawieszenia zajęć w szkołach. Poniżej przesyłamy link:

            Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach

             

             

            Zachęcamy do korzystania z polecanych platform, stron i serwisów internetowych. Szczegółowe instrukcje prześlą nauczyciele poszczególnych przedmiotów poprzez e-dziennik.

          • Apel

          • W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych:

            • Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu.

            • Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

            • To nie są ferie. Nie organizuj zabaw czy spotkań towarzyskich z kolegami i sam z takich propozycji nie korzystaj.

            • Przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. Odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole: przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela. Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki.

          • Rekrutacja 2020/2021

          • Szanowni Państwo!

            Informujemy, że w zakładce Strefa rodzica-->Dokumenty znajdują się: Regulamin rekrutacji do klasy I na rok szkolny 2020/2021, karta zgłoszenia ucznia z obwodu szkoły (Dąbrowice, Krężce ul. Leśna i ul.Kręta od nr 54) oraz karta zgłoszenia ucznia z innego obwodu. Wypełnione karty prosimy składać w szkole w dniach od 2 do 19 marca 2020 r.. Druki można również pobrać u dyrektora szkoły już od 18 lutego 2020 r.. 

            Serdecznie zapraszamy

          • 8 Marca

          • Wszystkim mężczyznom z naszej szkoły, tym małym i tym dużym, składamy serdeczne podziękowania za piękne życzenia, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Kobiet. 

            Panowie, wszystkiego najlepszego z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzny!

          • Mali inżynierowie z klasy IV

          • Uczniowie z klasy IV wraz z nauczycielem techniki p. Anną Dąbrowską przystąpili do projektu  “Mali inżynierowie. Czym możemy podróżować?”. Jest to wszechstronny projekt, rozwijający zarówno kluczowe kompetencje przyszłości (logiczne myślenie, rozumienie zjawisk, wnioskowanie), jak i kompetencje społeczne (twórcze myślenie, praca w grupie, komunikacja z innymi). W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl 4 scenariuszy lekcji. Uczniowie dowiedzieli się "Dlaczego lepiej w drużynie?", "Dlaczego samolot lata?", "Dlaczego żarówka świeci?" oraz "Dlaczego statek pływa?". Zajęcia rozwijały wyobraźnię przestrzenną uczniów. Uczniowie oprócz zdobytej wiedzy, mogli stać się konstruktorami maszyn ułatwiających życie ludziom, samolotów, statków. Dzięki temu trenowali manualne zdolności związane z konstruowaniem, wzmocnili umiejętność współpracy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Każdy uczeń klasy IV uzyskał dyplom potwierdzający ukończenie projektu. Serdecznie Wam gratulujemy.

          • Historyczna wycieczka do Warszawy

          • W dniu 04.03.2020 r wszyscy uczniowie z klas V-VIII pod opieką swoich opiekunów  dyr.Hanny Głuszek, p.Małgorzaty Tarnowskiej, p. Anny Dąbrowskiej i p. Marii Kubik udali się  na wycieczkę do Warszawy. Najpierw zwiedzili z przewodnikiem Stare Miasto: Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Rynek Starego Miasta z kamieniczkami mieszczańskimi, pomnik Syrenki, Barbakan, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski ,Katedrę Polową Wojska Polskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

            Następnie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnym budynku elektrowni tramwajowej. Zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Obiekt przedstawia historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Wizyta w tym miejscu jest doskonałą lekcją historii, a zastosowanie efektów multimedialnych pozwala przenieść się w powstańczą rzeczywistość. Niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł film pt.„Miasto ruin”.

            Zadowoleni, nasyceni wiedzą wróciliśmy do domu, po drodze zahaczając o Mac`Donald`s.

          • PRZYRODNICZE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • 29.02.2020r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach odbyło się podsumowanie konkursów, wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych. Przedstawiamy wyniki:

            XXXIII EDYCJA – 2019/2020r.
            OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
            pod hasłem MÓJ LAS

            Kategoria III

            ( kl. VII – VIII )

            Temat: Formy ochrony przyrody w mojej okolicy

            I. miejsce:

            Jan Krupa-kl.VII

            Praca naszego laureata trafiła do Warszawy na szczebel centralny.

             

             

            Konkurs Przyrodniczy FOTONATURA XIV - 2019r.
            pt: „Piękno rodzimych drzew leśnych”

            W konkursie udział wzięło 225 uczniów z 22 szkół (19 szkół podstawowych i 3 szkoły ponadpodstawowe), którzy nadesłali łącznie 795 zdjęć.

            Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

            Alicja Kuś – kl.VI

            Jan Viscardi- kl.V

             

            XII Okręgowy Konkurs Literacki
            „Literatura zaklęta w leśnych wersach” - 2019r.

            Uczestnicy nadesłali wiersze i opowiadania. Nadesłano 27 prac zakwalifikowanych do konkursu.

            I KATEGORIA

            PROZA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-V:

            I miejsce - Jan Viscardi, „Nowy dom”, klasa V

            III miejsce - Nikola Janus, „Nowy dom”, klasa V

            POEZJA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV – V:

            I miejsce – Marika Wasik, wiersz „Drzewo”, „Leśna ostoja”, „Cisza w lesie”, kl. V

             

            Wyróżnienia:

            Julia Kowalczyk „Bolimowskie sekrety ducha Bolka”; klasa V

             

            PROZA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY VI-VIII:

            II miejsce – Julia Karwat, „Rodzinny spływ kajakowy”, klasa VII

            III miejsce - Ewelina Rzadkiewicz, „Dzień z przyrodą”, klasa VII


            Laureaci konkursów oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody: książki przyrodnicze, artykuły szkolne, artykuły fotograficzne i komputerowe.

             

          • Spotkanie z przedstawicielem WKU w Skierniewicach - mjr Przemysławem Połubińskim

          • W piątek, 29  lutego uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w niezwykle ciekawym spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Skierniewicach - mjr Przemysławem Połubińskim. Odbyło się ono w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi i zajęć doradztwa zawodowego. Pan major przedstawił zebranym  specyfikę  pracy żołnierza zawodowego oraz przybliżył  ścieżkę kształcenia i kryteria rekrutacji na różnych szczeblach służby wojskowej.  Uczestnicy spotkania usłyszeli też informację na temat klas mundurowych oraz perspektywy podjęcia studiów wyższych na uczelniach wojskowych. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji o możliwościach rozwoju, jakie daje współczesna służba wojskowa w Polsce.  Po spotkaniu ogólnym odbyły się spotkania indywidualne  majora Połubińskiego z uczniami,  u których być może pojawiła się myśl o tym, żeby w przyszłości zostać żołnierzem zawodowym.                                                                                         

                Bardzo dziękujemy Panu majorowi za  przybycie do naszej szkoły i  poświęcony czas.  Mamy nadzieję, że  takie spotkania pomagają uczniom w poznawaniu swoich predyspozycji zawodowych, uświadamiają iż przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej warto uwzględnić swoje zainteresowania, cechy charakteru oraz umiejętności.

              Spotkanie odbyło się z inicjatywy p. dyrektor Hanny Głuszek i p. Ewy Bors.

          • Rekomendacje MEN dla szkół i przedszkoli na temat profilaktyki zdrowotnej

          • W nawiązaniu do rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na korona wirusa, informujemy że:

            1. W szkole prowadzone są rozmowy z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;

            2. Zostały wywieszone w widocznym miejscu w szkole instrukcje dotyczące mycia rąk.

            3. Apelujemy do Państwa, by nie posyłali Państwo przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;

            4. Chorzy nauczyciele i inni pracownicy nie będą przystępowali do pracy.

            5. Informujemy, że jeśli nie doszło do kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;

            6. Informujemy, że jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;

            7. Powiadamiamy, że rodzic dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

            8. Informujemy, że na bieżąco monitorujemy komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

            Podajemy kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Skierniewicach

            Telefon alarmowy.

            +48 509 425 343

            Tylko w sytuacjach KRYZYSOWYCH, poza godzinami urzędowania.

            46 833-46-00 - Centrala

            46 833-30-21 - FAX

            46 833-30-21 - Sekretariat

            W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

          • Nasz udział w Karnawale Makowskim 2020

          • Kliknij i obejrzyj film 

            https://www.youtube.com/watch?v=2ks95fm5BeA

            oraz zdjęcia

            https://eglos.pl/galerie/xxvi-makowski-karnawal,15020/524228

            lub

            Makowski Karnawał 2020. Huczna kulturalna zabawa już za nami [ZDJĘCIA], [FILM]

            lub kliknij w zakładkę Album fotograficzny na naszej stronie

            W XXVI Makowskim Karnawale Szkoła Podstawowa w Dąbrowicach zaprezentowała układ taneczny pod tytułem ,,Zimowe Rio". Julia Bies i Julia Witczak na otwarcie karnawałowego widowiska brawurowo zaśpiewały piosenkę w wersji polsko - angielskiej pt. ,,Mam tę moc" z Krainy Lodu. Tancerki zaprezentowały trzy układy taneczne zabierając publiczność do roztańczonego Rio de Janeiro. Rytmy brazylijskiej samby i sentymentalnego, nostalgicznego tańca dopełniły piękne, profesjonalne stroje i makijaż występujących.

            W barwnym widowisku udział wzięły: Natalia Zatorska, Julia Bies, Zuzanna Zawadzka, Jagoda Sobczak, Julia Karwat, Julia Witczak, Weronika Gregorowicz, Alicja Kuś, Maria Majka, Maria Pniewska, Anna Radzikowska, Klaudia Sumińska, Nikola Janus, Michalina Cybula, Weronika Majka, Amelia Czajka,Marika Wasik, Julia Kowalczyk, Kalina Nowak, Maja Neher i Kornelia Wasilewska. Dziękujemy za wspaniałe muzyczne przeżycia. 

          • Lekcja muzyczna

          •  W dniu 17 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję posłuchać audycji muzycznej poświęconej instrumentom dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych-sakshornowi tenorowemu i tubie.Widzowie mogli zapoznać się z historią, budową i oczywiście  brzmieniem tych instrumentów.

            Jak zwykle podczas występu było wiele atrakcji w postaci konkursów oraz wspólnego tańca, w którym wszyscy chętnie uczestniczyli.

            Audycja okazała się ciekawą podróżą w świat muzyki.

          • Walentynki

          • Dnia 14 lutego w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Walentynki.

            W tym pięknym dniu, każdy każdemu mógł przesłać walentynkowe życzenia. Sercowa skrzynka pękała w szwach od ilości wrzucanych kartek.

            Dziękujemy za pamięć i piękne życzenia.

          • Walentynka z życzeniami

          • Konkurs plastyczny "Walentynka z życzeniami" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Makowie rozstrzygnięty. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-III. Pierwsze miejsce na najciekawszą Walentynkę z życzeniami zdobyła uczennica klasy III Zofia Krupa. Wyróżnienie otrzymała praca Laury Głusek-uczennicy klasy I. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.