Wszystkim mężczyznom z naszej szkoły, tym małym i tym dużym, składamy serdeczne podziękowania za piękne życzenia, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Kobiet.
Panowie, wszystkiego najlepszego z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzny!
Wszystkim mężczyznom z naszej szkoły, tym małym i tym dużym, składamy serdeczne podziękowania za piękne życzenia, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Kobiet.
Panowie, wszystkiego najlepszego z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzny!
Uczniowie z klasy IV wraz z nauczycielem techniki p. Anną Dąbrowską przystąpili do projektu “Mali inżynierowie. Czym możemy podróżować?”. Jest to wszechstronny projekt, rozwijający zarówno kluczowe kompetencje przyszłości (logiczne myślenie, rozumienie zjawisk, wnioskowanie), jak i kompetencje społeczne (twórcze myślenie, praca w grupie, komunikacja z innymi). W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl 4 scenariuszy lekcji. Uczniowie dowiedzieli się "Dlaczego lepiej w drużynie?", "Dlaczego samolot lata?", "Dlaczego żarówka świeci?" oraz "Dlaczego statek pływa?". Zajęcia rozwijały wyobraźnię przestrzenną uczniów. Uczniowie oprócz zdobytej wiedzy, mogli stać się konstruktorami maszyn ułatwiających życie ludziom, samolotów, statków. Dzięki temu trenowali manualne zdolności związane z konstruowaniem, wzmocnili umiejętność współpracy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Każdy uczeń klasy IV uzyskał dyplom potwierdzający ukończenie projektu. Serdecznie Wam gratulujemy.
W dniu 04.03.2020 r wszyscy uczniowie z klas V-VIII pod opieką swoich opiekunów dyr.Hanny Głuszek, p.Małgorzaty Tarnowskiej, p. Anny Dąbrowskiej i p. Marii Kubik udali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw zwiedzili z przewodnikiem Stare Miasto: Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Rynek Starego Miasta z kamieniczkami mieszczańskimi, pomnik Syrenki, Barbakan, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski ,Katedrę Polową Wojska Polskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Następnie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnym budynku elektrowni tramwajowej. Zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Obiekt przedstawia historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Wizyta w tym miejscu jest doskonałą lekcją historii, a zastosowanie efektów multimedialnych pozwala przenieść się w powstańczą rzeczywistość. Niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł film pt.„Miasto ruin”.
Zadowoleni, nasyceni wiedzą wróciliśmy do domu, po drodze zahaczając o Mac`Donald`s.
29.02.2020r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach odbyło się podsumowanie konkursów, wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych. Przedstawiamy wyniki:
XXXIII EDYCJA – 2019/2020r.
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
pod hasłem MÓJ LAS
Kategoria III
( kl. VII – VIII )
Temat: Formy ochrony przyrody w mojej okolicy
I. miejsce:
Jan Krupa-kl.VII
Praca naszego laureata trafiła do Warszawy na szczebel centralny.
Konkurs Przyrodniczy FOTONATURA XIV - 2019r.
pt: „Piękno rodzimych drzew leśnych”
W konkursie udział wzięło 225 uczniów z 22 szkół (19 szkół podstawowych i 3 szkoły ponadpodstawowe), którzy nadesłali łącznie 795 zdjęć.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali:
Alicja Kuś – kl.VI
Jan Viscardi- kl.V
XII Okręgowy Konkurs Literacki
„Literatura zaklęta w leśnych wersach” - 2019r.
Uczestnicy nadesłali wiersze i opowiadania. Nadesłano 27 prac zakwalifikowanych do konkursu.
I KATEGORIA
PROZA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-V:
I miejsce - Jan Viscardi, „Nowy dom”, klasa V
III miejsce - Nikola Janus, „Nowy dom”, klasa V
POEZJA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV – V:
I miejsce – Marika Wasik, wiersz „Drzewo”, „Leśna ostoja”, „Cisza w lesie”, kl. V
Wyróżnienia:
Julia Kowalczyk „Bolimowskie sekrety ducha Bolka”; klasa V
PROZA - SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY VI-VIII:
II miejsce – Julia Karwat, „Rodzinny spływ kajakowy”, klasa VII
III miejsce - Ewelina Rzadkiewicz, „Dzień z przyrodą”, klasa VII
Laureaci konkursów oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody: książki przyrodnicze, artykuły szkolne, artykuły fotograficzne i komputerowe.
W piątek, 29 lutego uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w niezwykle ciekawym spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Skierniewicach - mjr Przemysławem Połubińskim. Odbyło się ono w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi i zajęć doradztwa zawodowego. Pan major przedstawił zebranym specyfikę pracy żołnierza zawodowego oraz przybliżył ścieżkę kształcenia i kryteria rekrutacji na różnych szczeblach służby wojskowej. Uczestnicy spotkania usłyszeli też informację na temat klas mundurowych oraz perspektywy podjęcia studiów wyższych na uczelniach wojskowych. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji o możliwościach rozwoju, jakie daje współczesna służba wojskowa w Polsce. Po spotkaniu ogólnym odbyły się spotkania indywidualne majora Połubińskiego z uczniami, u których być może pojawiła się myśl o tym, żeby w przyszłości zostać żołnierzem zawodowym.
Bardzo dziękujemy Panu majorowi za przybycie do naszej szkoły i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że takie spotkania pomagają uczniom w poznawaniu swoich predyspozycji zawodowych, uświadamiają iż przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej warto uwzględnić swoje zainteresowania, cechy charakteru oraz umiejętności.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy p. dyrektor Hanny Głuszek i p. Ewy Bors.
W nawiązaniu do rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na korona wirusa, informujemy że:
1. W szkole prowadzone są rozmowy z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
2. Zostały wywieszone w widocznym miejscu w szkole instrukcje dotyczące mycia rąk.
3. Apelujemy do Państwa, by nie posyłali Państwo przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
4. Chorzy nauczyciele i inni pracownicy nie będą przystępowali do pracy.
5. Informujemy, że jeśli nie doszło do kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
6. Informujemy, że jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
7. Powiadamiamy, że rodzic dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
8. Informujemy, że na bieżąco monitorujemy komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Podajemy kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Skierniewicach
Telefon alarmowy.
+48 509 425 343
Tylko w sytuacjach KRYZYSOWYCH, poza godzinami urzędowania.
46 833-46-00 - Centrala
46 833-30-21 - FAX
46 833-30-21 - Sekretariat
W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Kliknij i obejrzyj film
https://www.youtube.com/watch?v=2ks95fm5BeA
oraz zdjęcia
https://eglos.pl/galerie/xxvi-makowski-karnawal,15020/524228
lub
lub kliknij w zakładkę Album fotograficzny na naszej stronie
W XXVI Makowskim Karnawale Szkoła Podstawowa w Dąbrowicach zaprezentowała układ taneczny pod tytułem ,,Zimowe Rio". Julia Bies i Julia Witczak na otwarcie karnawałowego widowiska brawurowo zaśpiewały piosenkę w wersji polsko - angielskiej pt. ,,Mam tę moc" z Krainy Lodu. Tancerki zaprezentowały trzy układy taneczne zabierając publiczność do roztańczonego Rio de Janeiro. Rytmy brazylijskiej samby i sentymentalnego, nostalgicznego tańca dopełniły piękne, profesjonalne stroje i makijaż występujących.
W barwnym widowisku udział wzięły: Natalia Zatorska, Julia Bies, Zuzanna Zawadzka, Jagoda Sobczak, Julia Karwat, Julia Witczak, Weronika Gregorowicz, Alicja Kuś, Maria Majka, Maria Pniewska, Anna Radzikowska, Klaudia Sumińska, Nikola Janus, Michalina Cybula, Weronika Majka, Amelia Czajka,Marika Wasik, Julia Kowalczyk, Kalina Nowak, Maja Neher i Kornelia Wasilewska. Dziękujemy za wspaniałe muzyczne przeżycia.
W dniu 17 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję posłuchać audycji muzycznej poświęconej instrumentom dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych-sakshornowi tenorowemu i tubie.Widzowie mogli zapoznać się z historią, budową i oczywiście brzmieniem tych instrumentów.
Jak zwykle podczas występu było wiele atrakcji w postaci konkursów oraz wspólnego tańca, w którym wszyscy chętnie uczestniczyli.
Audycja okazała się ciekawą podróżą w świat muzyki.
Dnia 14 lutego w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Walentynki.
W tym pięknym dniu, każdy każdemu mógł przesłać walentynkowe życzenia. Sercowa skrzynka pękała w szwach od ilości wrzucanych kartek.
Dziękujemy za pamięć i piękne życzenia.
Konkurs plastyczny "Walentynka z życzeniami" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Makowie rozstrzygnięty. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-III. Pierwsze miejsce na najciekawszą Walentynkę z życzeniami zdobyła uczennica klasy III Zofia Krupa. Wyróżnienie otrzymała praca Laury Głusek-uczennicy klasy I. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
13.02.2020r. wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli film edukacyjny" Mia i biały lew". Jest to francuski film fabularny z 2018 roku w reżyserii Gillesa de Maistre. Opowiada on o 11 letniej dziewczynce, która mieszka wraz z rodzicami w Londynie, chodzi tam do szkoły i ma swoich przyjaciół. Pewnego dnia rodzice oznajmiają, że wspólnie przeprowadzają się na inny kontynent - do Afryki, aby prowadzić tam niezwykłą farmę. Kiedy rodzina jest już na miejscu, na farmie rodzi się jedyne w swoim rodzaju białe lwiątko. Dają mu na imię Charlie, a między dziewczynką i zwierzątkiem rodzi się zdumiewająca relacja. Kiedy nadchodzą 14 urodziny Mii, a Charlie zaczyna dorastać i z małego, uroczego lwiątka staje się dorosłym lwem, jej ojciec podejmuje decyzję o sprzedaniu zwierzęcia. Rozstanie jest dla Mii zbyt ciężkie do przyjęcia i wraz z Charliem opuszczają farmę.
11 lutego 2020 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tego dnia uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące zagrożeń w sieci. Przypominiane zostały podstawowe zasady poruszania się w Internecie. Każdy uczeń wie, do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku zaistnienia niebezpiecznej dla niego sytuacji w sieci.
7 lutego 2020 roku odbył się apel, w czasie którego nagrodzeni zostali uczniowie z klas IV - VIII, którzy uzyskali średnie ocen w I semestrze 2019/2020 co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie. Pani dyrektor uroczyście wręczyła tym uczniom dyplomy za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu. Każdy z nich otrzymał stypendium.
Są to uczniowie:
Patryk Tarnowski z klasy V
Grzegorz Zawadzki z klasy VI
Julia Kowalczyk z klasy V
Jan Viscardi z klasy V
Nikola Janus z klasy V
Franciszek Szczechowicz z klasy VI
Julia Karwat z klasy VII
Julia Czerwińska z klasy VII
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
7 lutego 2020 r. został podsumowany konkurs, w ramach którego uczniowie wszystkich klas zbierali plastikowe nakrętki. Konkurs trwał od września 2019 r. do końca stycznia 2020 r. Zebraliśmy 229 kg nakrętek, które przekazane zostały mamie dwójki ciężko chorych dzieci. Wszystkie klasy włączyły się w tę akcję. Najwięcej nakrętek przypadających na ucznia w klasie uzbierała klasa VII, tuż za nią uplasowała się klasa IV, a trzecią w kolejce była klasa I.
Akcja zbiórki nakrętek będzie trwać w naszej szkole dalej, już nie w formie konkursu. Mamy nadzieję, że każdy uczeń wyrobi w sobie nawyk zbierania nakrętek, a dzięki temu będzie mógł pomagać potrzebującym.
W czasie ferii zimowych odbyły się w naszej szkole prowadzone przez nauczycieli, dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-VIII. Swoją tematyką obejmowały różnorodne aktywności m.in. zabawy sportowe i ruchowe, judo, wokalno - muzyczne, wycieczka do kina na film pt.”Misiek i chiński skarb”, zajęcia matematyczne, językowe i informatyczne. Dla przybyłych dzieci był to czas relaksu, a także aktywnego wypoczynku. Zajęcia pomogły uczniom w odkrywaniu nowych talentów oraz wskazały możliwości ciekawego spędzania czasu wolnego od nauki.
11 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa tzw. Choinka Szkolna. Impreza została zorganizowana przez sprawnie i kreatywnie działającą Radę Rodziców, a nad bezpieczeństwem oraz właściwym przebiegiem balu czuwali: pani dyrektor, wszyscy wychowawcy i rodzice. Od godziny 15.00 bawił się oddział przedszkolny i klasy I-III, a od godziny 17.30 klasy IV-VIII. Kolorowa sala gimnastyczna, światła, dymy i profesjonalny DJ Masters, wszystko to sprawiło, że zabawa była doskonała i na pewno pozostanie w pamięci na długo. Przy ulubionych przebojach bawili się wszyscy. Uczniowie jak i ich rodzice pokazali, jak potrafią wspaniale się bawić i tańczyć. Bardzo dużo dzieci było przebranych za różne postacie z bajek lub filmów.
Liczne konkursy prowadzone przez DJ oraz rodziców uatrakcyjniły tę szkolną imprezę. Odbył się również kiermasz prac plastycznych dzieci. Dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na cele szkoły. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek i napoje dla wszystkich uczestników imprezy.
Dziękujemy Radzie Rodziców!!!
"Dziś niebo się otwiera;
dziś Bóg człowiekiem się staje.
Dziś rodzi się Bóg - Miłość"
20 grudnia, w piątkowe popołudnie zgromadziliśmy się wszyscy- społeczność szkolna: Pani Dyrektor Hanna Głuszek, Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni, Rodzice i Uczniowie oraz zaproszeni Goście: Pan Wójt Gminy Maków Jerzy Stankiewicz, Zastępca Wójta Pan Adam Gasiński, Ksiądz Proboszcz Sławomir Wasilewski, Prezes OSP Pan Jan Tarnowski, Radni Pani Urszula Krupa i Pan Sylwester Maciejewski, by zatrzymać się na chwilę nad tym, co najważniejsze.
W życiu często zapominamy o tym, że dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Jasełkowe przedstawienie uzmysłowiło nam, że w wirze codziennego dnia nie mamy czasu ani dla siebie, ani dla drugiego człowieka. Warto się zatrzymać, zastanowić dokąd zmierzamy i jakie wartości preferujemy. Nie wystarczą życzenia, stół wigilijny, ani łamanie się opłatkiem - najważniejsze, by w naszych sercach narodziła się Miłość.
Zapraszamy do fotorelacji z jasełek
Klasowe Wigilie
Wspólne pieczenie to doskonała zabawa - o tym mieli okazję przekonać się uczniowie klasy piątej, którzy razem z wychowawczynią p. Beatą Kubik piekli i ozdabiali pierniczki. Zapach pysznych ciastek przyciągał wszystkich do kuchni. Najlepszym momentem było wspólne dekorowanie! Polewa czekoladowa, pisaki z lukrem, posypki do ciasteczek, bakalie... Możliwości było mnóstwo, a naszym uczniom nie zabrakło pomysłów i wyobraźni . Dzieci miały doskonałą okazję wykazania się inwencją twórczą i przyozdobienia ciasteczka według własnego pomysłu.
Powered by aSc EduPage