• FINALISTA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU GENEALOGICZNEGO "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"

     • Na zdjęciach: Adrian Tarnowski, opiekun merytoryczny - Pani Magdalena Ostrowska, Łódzki Wicekurator Oświaty i Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.

      W poniedziałek 13 czerwca br. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi odbyło się wręczenie dyplomów i  nagród dla trzech finalistów etapu wojewódzkiego OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU GENEALOGICZNEGO "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". Jednym z finalistów był ADRIAN TARNOWSKI, uczeń klasy VI naszej szkoły. Adrian przygotował cyfrowe drzewo genealogiczne swojej rodziny, do projektu którego wykorzystał materiały archiwalne z uwzględnieniem kontekstu historycznego.

      Kapituła konkursu ogłosi listę laureatów i uczniów wyróżnionych w Konkursie na stronach internetowych: Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych do dnia 30 czerwca 2022.

     • NIEZAPOMNIANY DZIEŃ DZIECKA

     • Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 

      Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca od 1952 roku. W naszej szkole ten dzień świętowany jest niezwykle radośnie i ciekawie. Rada Rodziców przygotowała niespodziankę dla każdego przedszkolaka i ucznia – dzieci dostały różnorakie prezenty, był też poczęstunek oraz  przepyszne lody. Dzieci mogły skorzystać ze stoisk: malowanie twarzy, bańki mydlane. Były też konkurencje sprawnościowe, fotobudka i konkursy .

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia, a dzieciom życzymy wszystkiego co najlepsze!

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO

     • Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w gminnym konkursie literacko -  plastycznym pt.”Niezwykli bohaterowie utworów Marii Konopnickiej”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Makowie. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania utworów Marii Konopnickiej.

      Uczeń klasy trzeciej Bartłomiej Krawiec otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

    • SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSACH
     • SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSACH

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS GENEALOGICZNY "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"

      ADRIAN TARNOWSKI klasa VI - finalista etapu wojewódzkiego (awans do etapu centralnego)

      WOJEWÓDZKI KONKURS "Mój prezent dla Ziemi" ALEKSANDRA STARZEC  klasa V - wyróżnienie

      POWIATOWY KONKURS "Moje literackie światy" JULIA KOWALCZYK  klasa VII - wyróżnienie

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

     • W tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 18 uczniów i uczennic; 1 osoba będzie pisała egzamin w terminie dodatkowym. Na wyniki egzaminu trzeba poczekać do 1 lipca br. Wręczenie zaświadczeń o wynikach nastąpi w dniu 8 lipca 2022 r.

     • Podróż w świat Ignacego Łukasiewicza i Małego Księcia

     • 23 maja 2022 roku klasy VI,VII i VIII uczestniczyły w nietypowej lekcji związanej z postacią Ignacego Łukasiewicza, wielkiego naukowca i wynalazcy oraz twórcy polskiego przemysłu naftowego. W stojącym przed Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach Naukobusie, odbyły się pokazy eksperymentów fizycznych i chemicznych. Potem uczniowie obejrzeli  spektakl „Mały Książę” w reżyserii Piotra Stawskiego. Jest to pierwsza produkcja teatralna zrealizowana przez CKiS. Historia opowiadana była  przez wyjątkowy zespół aktorski łączący profesjonalistów i dzieci, przy wykorzystaniu ciekawych efektów specjalnych  oraz  muzyki

     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z ZUZANNĄ ORLIŃSKĄ

     • W dniu 12.05.2022 uczniowie klas I-VI uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Zuzanną Orlińską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „Z książką na walizkach”. Historie małe i duże; organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Makowie.Uczniowie mieli możliwość indywidualnych pytań oraz zakupu książek opatrzonych imiennych autografem. Pisarka zainspirowała uczniów do poszukiwania ciekawostek rodzinnych poprzez ogłoszony konkurs. Naszą szkołę w dalszym jego etapie będą reprezentowały prace: Jana Głuszka z klasy II,  Marty Gajaszek z kasy VI oraz Patrycji Bartyś z klasy IV. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • BALLADYNA W PŁOCKIM TEATRZE. KREATYWNY SPOSÓB NA NAUKĘ I INTEGRACJĘ

     • W ramach realizacji zadań programu wychowawczo- profilaktycznego oraz w celu kształcenia umiejętności odbioru tekstu literackiego przedstawionego w formie spektaklu, uczniowie klasy 7 oraz klasy 8 wybrali się na wycieczkę do Płocka. Oprócz wrażeń artystycznych mieli okazję do integracji grupy i zdrowej rywalizacji poprzez uczestnictwo w grze w paintball.

     • ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • W dniu  29 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas starszych przygotowali uroczystą akademię, podczas której zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Czteroletniego i uchwaleniem Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Głównym celem uroczystości było rozwijanie poczucia przynależności narodowej oraz znaczenia w naszym życiu słów: Ojczyzna, Wolność, Naród.

                Warto pamiętać, że była to konstytucja pierwsza w Europie, a druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Rocznicę jej uchwalenia obchodzono uroczyście podczas rozbiorów, mimo sprzeciwu zaborców oraz w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej przez pewien okres czasu zaprzestano celebrowania tego wydarzenia  i dopiero  6 kwietnia 1990 roku sejm Polski zdecydował o przywróceniu tego święta państwowego.

     • Sposób na lekturę

     • Praca z lekturą może być fascynująca, o czym przekonali się uczniowie klasy trzeciej podczas omawiania książki Łukasza Wierzbickiego pt. ,,Afryka Kazika.” Uczniowie w sposób innowacyjny pracowali z lekturą , każdy mógł wybrać ciekawą metodę aktywizującą . Wystarczyło stare pudełko po butach, do którego można włożyć przedmioty związane z lekturą , żeby stworzyć ,, Lekturę w pudełku”. Stary wieszak posłużył uczniom do zawieszenia kolorowych kartek ,na których podsumowali wiadomości dotyczące lektury i w ten sposób stworzyć ,, Lekturę na wieszaku”. Trzecią metodą opracowania lektury było wykonanie lapbooka. Dodatkowo na edukacji technicznej uczniowie wykonali maski afrykańskie, a na edukacji muzycznej tańczyli w rytm etnicznej muzyki Czarnego Lądu. Taki sposób pracy z lekturą bardzo podobał się trzecioklasistom.


       

     • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

     • Julia Witczak, uczennica klasy VIII, zajęła II miejsce w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczennica będzie reprezentować Szkołę i Gminę Maków w rozgrywkach powiatowych, które będą miały miejsce 29 kwietnia br,. w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach.

     • Wycieczka klas I-III do Płocka

     • Dnia 20 kwietnia dzieci z  klas I- III pojechały na  wycieczkę do Teatru Dramatycznego  i zoo w Płocku. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu pt.”Kopciuszek” na motywach baśni braci Grimm oraz poznanie zwierząt z różnych kontynentów świata.

       Barwne kreacje, ciekawa muzyka i efekty oraz niezwykła sceneria, wzbudziły wiele emocji wśród uczniów klas I-III. Widać było, że oglądają z dużą ciekawością przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia.

      Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w zoo, możliwość zobaczenia niespotykanych na co dzień zwierząt i zrobienia sobie zdjęć.

      Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci.

    • OLIMPIADA WIEDZY RELIGIJNEJ
     • OLIMPIADA WIEDZY RELIGIJNEJ

     • Do etapu dekanalnego awansowały uczennice:

      1. MARTA MARKOWICZ - KLASA 8

      2. NIKOLA JANUS - KLASA 7

      3. JULIA WITCZAK - KLASA 8

      Organizatorem olimpiady jest Diecezja Łowicka. Uczniów do konkursu przygotowała PANI LUCYNA ANTONIAK.