W ostatni czwartek, czyli 16 listopada, w naszej szkole odbył się Dzień Kolorów. Kilka dni wcześniej przewodniczący klas wylosowali kolory, w których w wyznaczonym terminie uczniowie mieli pojawić się w szkole. W czwartek wszyscy przyszli w pięknych, kolorowych ubraniach.
DZIEŃ KOLORÓW
- 2
SPACER Z HISTORIĄ
- 32
09.11.2023 w niecodzienny sposób uczniowie naszej szkoły (klasy VII i VIII) włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Odpowiedzieli na propozycję Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Skierniewicach - organizatora gry historycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice.
Młodzież pokonała trasę, wykonując zadania w znalezionych punktach zaczynając od skierniewickiego dworca, następnie przez Bramę Parkową, Starostwo Powiatowe, popiersie Jana Kozietulskiego, OSP, kończąc pod Muzeum Historii Skierniewic.
Była to okazja do uczczenia Święta Niepodległości, poznania historii miasta Skierniewice, ale również do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Święto Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się apel słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy VI. W drugiej części apelu wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów, którzy reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Makowie.
Pamiętamy o tych, którzy walczyli za naszą wolność
27 października 2023 roku klasy starsze udały się do lasu Zwierzyniec na grób osób rozstrzelanych podczas II wojny światowej. Uczniowie uprzątnęli mogiłę, zapalili znicze, położyli kwiaty. Następnie pomodlili się i uczcili minutą ciszy pamięć poległych. Takie akcje są wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
PARAFIALNY KONKURS PLASTYCZNY
W miesiącu październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Parafię w Makowie. Konkurs polegał na zilustrowaniu wybranej tajemnicy różańcowej. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja składająca się z członków grup parafialnych wyłoniła zwycięskie prace.
- I miejsce w kategorii klas IV-VIII zdobyła ZOFIA KRUPA z klasy VII
- wyróżnienie zdobyła LAURA GŁUSEK z klasy V
Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie upominki.
IV Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Tobie Ojczyzno"
W dniu 26 października 2023 roku odbył się IV Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Tobie Ojczyzno" pod honorowym patronem Wójta Gminy Maków p. Jerzego Stankiewicza. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Makowie z Filią w Świętem. Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie konkursu.
Do konkursu przystąpiło 49 uczestników ze wszystkich szkół z terenu Gminy Maków. Konkurencja odbywała się w 6 kategoriach(soliści w klasach 1-3,4-6 i 7-8, oraz zespoły w klasach 1-3,4-6 i 7-8). Nasi uczniowie zajęli miejsca:
II miejsce w kategorii solista klasy 1-3-Zofia Machaj kl.2;
III miejsce w kategorii zespół klasy 1-3 – Julia Trojanowska z kl. 1, Łucja Stanecka z kl. 1 , Zuzanna Politowicz z kl. 2 i Antoni Madany z kl.3;
I miejsce w kategorii solista klasy 4-6-Kalina Kubik kl.6;
II miejsce w kategorii zespół klasy 4-6 – Laura Głusek z kl. 5, Katarzyna Żaczek z kl.5 , Julia Smolarek z kl. 5 i Anna Jędrzejewska z kl.6;
II miejsce w kategorii zespół klasy 7-8 –Mateusz Piotrowski z kl. 7, Dawid Stanecki z kl.7 , Jan Byczkowski z kl. 7 i Jakub Młynarski z kl.7.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Film „O psie, który jeździł koleją”
23 października 2023 roku uczniowie klas IV i V wybrali się do kina Polonez w Skierniewicach, aby obejrzeć adaptację filmową utworu Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Uczniowie mieli okazję porównać film z treścią książki. Film ukazywał niezwykłą przyjaźń między czworonogiem a dziewczynką. Bohaterowie szybko się zaprzyjaźnili, cieszyli się wspólnymi przygodami i wspierali się w trudnych momentach. Film w ciekawy sposób pokazał również zagadnienie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Za ich pośrednictwem zorganizowana została zbiórka środków na operację głównej bohaterki. Po uczcie duchowej uczniowie udali się do pizzerii, gdzie w ramach integracji wspólnie spożyli pyszny posiłek.
2
DZIEŃ KRAJOBRAZU
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Dnia Krajobrazu, którego tegoroczne hasło brzmi,, Doceń lokalność”. To nietypowe święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Uświadamia potrzebę docenienia i ochrony otaczających nas przestrzeni. Uczestnicy wydarzenia odbyli spacer krajobrazowy, rozmawiali na temat lokalnego krajobrazu oraz opisali i udokumentowali otaczający krajobraz.
2
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - patron naszej szkoły
W niedzielę 22 października uczniowe naszej szkoły zaprezentowali w kościele pw. św. Wojciecha w Makowie występ, podczas którego przybliżyli sylwetkę papieża Jana Pawła II. Składam podziękowania dzieciom występującym, rodzicom ,księdzu proboszczowi oraz nauczycielom przygotowującym.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
17 października to przedszkolaki miały swój wielki dzień. Ten ważny moment w życiu małych dzieci, kiedy to stali się oni pełnoprawnymi przedszkolakami minął w bardzo przyjaznej atmosferze . Dzieci przygotowały występ artystyczny, w którym zaprezentowały sie wspaniale.
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
12 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowicach 13 uczniów zostało oficjalnie przyjętych do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści przygotowali ucztę artystyczną, w której zaprezentowali zdobytą wiedzę i umiejętności. Uczniowie złożyli przysięgę ślubowania, otrzymali pierwszy dokument – legitymację szkolną , pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
OGŁOSZENIE
Zapraszamy do udziału w akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Prosimy o zostawianie nakrętek na dolnym korytarzu oraz zgłaszanie przyniesionych nakrętek do wychowawców klas.
Samorząd Uczniowski, Wolontariat oraz LOP.
WARSZTATY EDUKACYJNE “MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”
11 października 2023 r. uczniowie klas III-VI uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poprowadzonych przez edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. W czasie interaktywnych, pełnych zabawy zajęć uczestnicy zapoznali się i skorzystali z najnowszych technologii – gogli VR, robotów edukacyjnych czy drukarek i długopisów 3D.
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem projektu jest budowanie wśród dzieci i młodzieży kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) oraz sprzyjanie odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Podczas zajęć każdy mógł zaprojektować swój własny breloczek lub figurkę i stworzyć ją za pomocą długopisu. Zajęcia te rozwijały wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, uczyły skupienia i precyzji. Dzięki różnorodnym aplikacjom dostępnym na interaktywnej podłodze SmartFloor uczniowie rozwijali swoją kreatywność, logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz koordynację ruchową. Natomiast dzięki goglom VR uczniowie mogli przenieść się w przeszłość i podziwiać np. komnaty zamkowe, krainy przyrodnicze a nawet odwiedzić kosmos. To był naprawdę niezwykły dzień.
GALERIA ZDJĘĆ: https://spdabrowice.edupage.org/?#photos:album:514
23
Z WIZYTĄ W CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZO - LEŚNEJ W ROGOWIE
Dnia 05 października 2023r. odbyła się wycieczka uczniów klas VI-VIII naszej szkoły do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.
W Muzeum Lasu i Drewna uczniowie z ciekawością zapoznali się eksponatami zwierząt żyjących w polskich lasach. W salach muzeum znalazły się kolekcje ptaków i ssaków, a wśród nich najmniejsza ryjówka malutka oraz okazały orzeł bielik. Uczestnicy wycieczki pod opieką pracownika Centrum Edukacji Przyrodniczo–Leśnej z zaangażowaniem pracowali w dwuosobowych zespołach, zdobywając wiedzę na temat np. orła bielika, wykorzystania drewna klonu jaworu, ilości komarów zjedzonych nocą przez nietoperza itp. Uczniowie musieli również wykazać się wiedzą praktyczną polegającą na znajomości policzenia wieku drzewa za pomocą słojów oraz określenia rozpiętości skrzydeł.
11Zrelaksowani pieczeniem kiełbasek na ognisku uczestnicy wyjazdu obcowali z przyrodą podczas spaceru ścieżkami Arboretum. To jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych, między innymi pięknie przebarwiające się klony palmowe, okazałe sekwoje, ostrokrzewy, świerki , tuje, drzewa korkowe i wiele innych.
Wycieczka była okazją do miłego spędzenia czasu, a także pogłębienia wiedzy poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny. Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek. W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć również, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie.
W tym roku w akcji wzięły udział klasy I, II i III. Nauczyciele i uczniowie przygotowali fragmenty swoich ulubionych książek i głośno je odczytali.
Wizyta w bibliotece.
We wtorek 26 września uczniowie klasy I mieli okazję uczestniczyć w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej, która oczywiście odbyła się nie gdzie indziej, jak w naszej szkolnej bibliotece. Dzieci dowiedziały się jakie są zasady korzystania z biblioteki i wypożyczania książek, jak należy sie tu zachowywać i jak dbać o książki. Myślę, że część wiadomości, które zostały im przekazane przez panią bibliotekarkę Małgorzatę Tarnowską zostały dobrze utrwalone i nasi najmłodsi uczniowie nie będą mieli żadnych oporów w codziennym korzystaniu ze zbiorów naszej biblioteki. Następnie pierwszacy mieli okazję otrzymać niepowtarzalne zakładki do książek oraz wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Ten wspólnie spędzony czas na pewno pozostanie długo w pamięci pierwszaków
WARSZTATY MALARSKIE Z ARTYSTKĄ LUDOWĄ
19 września 2023 roku grupa uczniów klas starszych uczestniczyła w warsztatach malarskich zrealizowanych w ramach zadania publicznego pt. LUDOWE INSPIRACJE prowadzonych przez artystkę ludową panią Agnieszkę Głuszek-Nowicką. Uczniowie malowali pejzaże wiejskie. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością oraz zdolnościami plastycznymi.
11
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023
Dnia 18 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wyposażeni w worki i rękawiczki wraz z opiekunami wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Przeprowadzona akcja pokazała jak ważne jest zaangażowanie dzieci i dorosłych w stan środowiska oraz przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.
7
NARODOWE CZYTANIE 2023
Uczniowie naszej szkoływ dniu 13 września br wzięli udział . w Narodowym Czytaniu. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest budowanie postaw patriotycznych poprzez szerzenie znajomości klasyki literatury polskiej. W tym roku czytano już po raz dwunasty. Na lekturę tegorocznej edycji wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
ZEBRANIE
Serdecznie zapraszamy rodziców (opiekunów prawnych) na zebranie ogólne i zebranie z wychowawcami klas, które odbędzie się 28 września o godzinie 16:30 (czwartek).
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie